У листопаді 1922 р. в Академії наук України було створено Редакційно-видавничу комісію на чолі з видатним ученим-філологом академіком Агатангелом Кримським. Саме від цієї дати веде відлік своєї історії сучасна “Наукова думка”.

З розширенням в Академії спектру тематичних досліджень та формуванням колективу науковців збільшувалася кількість наукових праць. Тому в 1927 році видавництво АН УРСР почало функціонувати як самостійна установа. 1964 року видавництво було реорганізоване й перейменоване на видавництво “Наукова думка”. З 2007 р. його офіційна назва — Державне підприємство “Науково-виробниче підприємство “Видавництво «Наукова думка» НАН України”.
Найбільшого розквіту видавництво досягло в 1988 році — воно посідало третє місце у світі за кількістю назв серед видавництв, що спеціалізувалися із випуску наукової літератури.
У складні 90-ті роки минулого століття за допомогою Президії НАН України та НВР НАН України колектив видавництва переборов кризову ситуацію і поступово повернув собі провідне місце на видавничих теренах України.

Як і на зорі свого заснування, так і нині характерною рисою видавництва “Наукова думка” є його академічність.

Найголовніший напрям діяльності “Наукової думки” — випуск фундаментальних та узагальнювальних наукових монографій українських учених. Зростанню кількості таких видань сприяє проект “Наукова книга”, започаткований НАН України 2001 року. В академічному проекті “Наукові переклади”, який з ініціативи НВР НАН України діє з 2006 року, видаються оригінальні дослідження закордонних науковців.

Видання творів історико-культурної спадщини українського народу становить ще один напрям діяльності видавництва. Серед цих видань “Словник української мови” Бориса Грінченка (у 4-х томах), збірник документів і матеріалів “Центральна Рада”, одинадцятитомна фундаментальна праця М. Грушевського “Історія України-Руси”. 1982 року НАН України та “Науковою думкою” була заснована книжкова серія “Бібліотека української літератури”. На сьогодні у цій серії видруковано твори 60 класиків української літератури.

2006 р. НАН України та видавництво започаткувало серію “Президенти Академії наук України”. Побачила світ перша книга з цієї серії “Академік Володимир Вернадський”.

Третій видавничий проект передбачає випуск літератури, розрахованої на широке коло читачів. Передусім це словники — результат спільної наполегливої і кропіткої праці провідних учених-мовознавців НАН України та висококваліфікованих редакторів видавництва. Саме вони вперше в історії України підготували та випустили у світ “Російсько-український словник наукової термінології” (у трьох книгах). Нині видавництво продовжує роботу у цьому напрямі, готує великий “Українсько-російсько-англійський словник наукової термінології”; наразі опрацьовується словник з біології.

Вся Україна користується виданими “Науковою думкою” словниками: синонімів української мови, іншомовних слів, власних імен, сталих словосполучень, орфографічними словниками.

1997 року видавництво започаткувало серію “Бібліотека школяра”, в якій були видрукувані твори Уласа Самчука, Василя Барки, Івана Багряного, Тодося Осьмачки, Володимира Винниченка та інших представників українського письменства, імена яких багато років не згадувалися у жодній програмі з української літератури.

За ініціативи та підтримки НАН України видавництво завершує видання “Історії української культури” у п’яти томах, дев’яти книгах.
Особливою гордістю видавництва є повне дванадцятитомне зібрання творів Тараса Шевченка. Вже видруковано шість томів його літературно-публіцистичної спадщини та один том малярської спадщини.

Новою сферою для видавництва є випуск енциклопедій. Побачили світ вісім томів “Енциклопедії історії України”, редагуються тексти “Шевченківської енциклопедії”.

Спільно з Українським мовно-інформаційним фондом НАН України видавництво випустило у світ 1-ий том 25-томного видання “Словник української мови”.

Видавництво бере участь майже у всіх книжкових виставках в Україні, і завжди книги “Наукової думки” отримують дипломи, грамоти та інші нагороди.

Для колективу видавництва найдорожчою нагородою за його працю став диплом, одержаний на Львівському книжковому форумі 2006 року, згідно з яким “Наукова думка” визнана одним із десяти найпопулярніших видавництв у перебігу всеукраїнського читацько-експертного опитування “Книжки незалежного 15-річчя, які вплинули на український світ”.
ukUkrainian